פרסום בפייסבוק - המדריך המלא

העולם שלנו השתנה במגוון רחב של תחומים. בעבר, חשיפה לפרסומות הייתה נחלתם של העיתונות והטלוויזיה. חשיפה למוצר או עסק חדש, מופעי תרבות או אירועי ספורט – לכל הדברים הללו הלקוחות היו נחשפים דרך מודעה בעיתון או פרסומת וידיאו בערוצים המובילים. משרדי הפרסום השתמשו במיטב הכוכבים של אותה התקופה כדי שישמשו כפרזנטורים של המותג. ניתן לומר כי מבחינה זו דבר לא השתנה. גם כיום ישנן פרסומות מוצלחות הן בעיתונות והן בטלוויזיה. אך דבר אחד כן השתנה ושינה סדרי עולם – כניסת האינטרנט לעולמנו.

לא ניתן לערער על העובדה כי האינטרנט קידם באופן ניכר את עולם הפרסום. הראיה לכך היא שככל שעובר הזמן, משרדי הפרסום מפנים את תקציבי הפרסום שלהם יותר ויותר לאינטרנט ולרשתות החברתיות מאשר למדיה הישנה, כלומר הרדיו, הטלוויזיה והעיתונות. כל האתרים שאתם נכנסים אליהם היום, מבוססים על האינטרנט (כן, גם האתר הזה!). כלומר, אמצעי תקשורת זה, כולל בתוכו מגוון עצום של תכנים בתחומים שונים. בהקשר זה, גם הרשתות החברתיות, מבוססות אינטרנט. למעשה, באמצעות האינטרנט, המידע נגיש יותר לכלל האוכלוסייה. גם אם אין לך טלוויזיה, או שאתה לא רוכש את העיתון היומי – אתה חשוף למידע. למשל, אם בעל עסק מעוניין בחשיפה גבוהה, הוא יכול לפרסם בטלוויזיה אך בקלות גם לשלב את הפרסום גם באתרי האינטרנט וברשתות החברתיות.

אם כבר הזכרנו את הרשת החברתית, אז נספר בקצרה, כי במקור, הרשת החברתית, כשמה כן היא –  נועדה ליצור קשרים חברתיים בין אנשים, בכל רחבי העולם. בעידן בו הגלובליזציה תופסת תאוצה מהר, הרשת החברתית משמשת ככלי לחיבור בין תרבויות. ניתן לומר כי הרשתות החברתיות עדיין ממלאות את תפקידן נאמנה. אנשים מכל רחבי הגלובוס מתחברים זה עם זה ובונים עולם שונה ממה שהכרנו עד היום. על כן, אין ספק כי הונן של הרשתות החברתיות עלה וכיום ניתן למצוא מגוון רחב של רשתות חברתיות בכל מיני תחומים. אז, אם החשיפה כה גדולה, למה לא להשתמש בה לפרסום? קצרה היריעה מלהרחיב על פרסום בכל סוגי הרשתות החברתיות, אז בואו נדבר על שיווק ופרסום בפייסבוק. בהקשר זה, חשוב לנו לומר כי אנשים רבים מתבלבלים וחושבים כי שיווק ופרסום הם מושגים זהים. ניתן לומר כי יש להם מטרה דומה והיא חשיפה של הצרכן למוצרים ושירותים חדשים. אז מהו בכל זאת ההבדל? בואו נסביר.

שיווק ממומן בפייסבוק

לפני שנדבר על שיווק בפייסבוק, צריך להבין מהו שיווק. ניתן להגדיר את המושג כחקר התנהגות הצרכנים בשוק. המטרה המרכזית של שיווק היא למשוך לקוחות פוטנציאליים לעסק אך גם לשמור על הלקוחות הקיימים.

פרסום בפייסבוק - בטן מלאה

כאשר נרצה להגדיר את המושג שיווק, נעשה זאת באמצעות ארבעה מרכיבים עיקריים:

  • מוצר – הבסיס של כל עסק הוא מכירה של מוצר או שירות לקהל לקוחות. בתהליך השיווק, צריך להתייחס פחות לחלקים הטכניים של המוצר, אלא לבחון עד כמה הוא באמת מתאים לצרכן.
  • מיקום – כדי שהלקוח יוכל לרכוש את המוצר, הוא צריך למצוא אותו בנקודת מכירה פיזית או בחנות אינטרנטית. חשוב לזכור כי מוצר שאינו זמין ללקוחותיו, כאילו לא קיים בשוק. כמובן כי חווית המשתמש משחקת תפקיד מרכזי בעניין זה. אם ללקוח תהיה חוויית קנייה טובה, בין אם בחנות הפיזית או בין אם באינטרנטית, הוא ימשיך לרכוש את המותג.
  • עלות המוצר – בעידן של היום, בו קיימת תחרות בכל התחומים, המחיר של המוצר הוא אחד המרכיבים החשובים בתהליך השיווק. כדי להחליט מהו המחיר, צריך לקחת בחשבון שני שחקני מפתח בעסק. ראשית, בעל העסק. צריך להבין מהו התקציב ומהן המטרות הכלכליות של החברה. שנית, הלקוח אשר אליו המוצר פונה. שילוב הגורמים המשפיעים על שני השחקנים, יוביל לתמחור מדויק של המוצר.
  • פרסום – לאחר שכל המרכיבים הושלמו, צריך להנגיש את המוצר ללקוח ולגרום לו לרכוש אותו. כדי להגיע לקהל לקוחות, אנשי השיווק משתמשים במספר דרכים:
    • שיווק ישיר – באמצעות שיחות טלפון, חנות אינטרנטית, דפי נחיתה ועוד.
    • שיווק דרך המייל – שליחת מיילים שיווקיים ללקוחות פוטנציאליים (Newsletter).
    • שיווק דיגיטלי– מדובר בשיווק אשר מתרחש ברשת. כלומר, אנשי השיווק עושים שימוש ברשת החברתית, כדי לקדם את המוצר של העסק. אחת מהרשתות המובילות בתחום היא פייסבוק. שיווק בפייסבוק לעסקים מאפשר שימוש בטכנולוגיות חדשות לקידום מוצרים.

פרסום ממומן בפייסבוק

לאחר שהגדרנו מהו שיווק, נוכל להתמקד במושג פרסום. כאשר דיברנו על שיווק, דיברנו על מרכיבים כלליים שעוטפים את המוצר. לעומת זאת, פרסום עוסק בהגדלת צריכת המוצר ושיפור תדמיתו אצל הצרכן. אחת מהפלטפורמות הקיימות היום לפרסום היא הרשת החברתית – פייסבוק.

 ניהול פרסום בפייסבוק מאפשר לבעל העסק מגוון רחב של דרכים, אשר יסייעו לו למשוך לקוחות פוטנציאליים לעסק שלו. אבל איך פייסבוק יכול לעזור לבעל העסק למצוא את האנשים שהוא מחפש? בואו לא נהיה תמימים. על אף שבמקור פייסבוק נועדה ליצור קשרים חברתיים בין אנשים, הרי שכיום אנשים רוצים להשתמש בפלטפורמה הזאת לצרכים מסחריים. למעשה, כאשר אתה, אתם או אני גולשים בפייסבוק, נכנסים לקבוצות וכתבות, פייסבוק יודע לזהות מהם הדברים המושכים את סקרנותנו. באמצעות המידע שפייסבוק אוסף, נבנה פרופיל אישי לכל משתמש. המידע נאסף ומי שמרוויח מכך הם המפרסמים. כאמור, כל בעל עסק, פונה לקהל יעד מסוים, אשר עשוי להתעניין במוצר אותו הוא מציע. באמצעות פרסום ממומן בפייסבוק , ניתן ליצור דיוק ולפנות לפלח השוק אליו בעל העסק מכוון. הרי שקהל היעד של פאב בתל אביב לגילאי 18+ שונה מקהל היעד שירצה לרכוש בחנות בוטיק לבגדי תינוקות. ההבדל בא לידי ביטוי בגיל של האנשים, הסטטוס המשפחתי שלהם, מיקום גיאוגרפי (עד לרמת דיוק של רדיוס קילומטר אחד!), תחומי עניין ועוד. פייסבוק יודע לזהות ולדייק את הפרסום לאותם האנשים על פי תחומי העניין שלהם. קידום בפייסבוק ופרסום מתבצע באמצעות מודעות משתנות, בהתאם לרצונו של בעל העסק והתאמה לקהל היעד.

ניהול קמפיינים בפייסבוק

קמפיין פרסום בפייסבוק מאפשר לבעל העסק לטרגט את קהל היעד, לבנות תכנים מותאמים וליצור מודעות אפקטיביות אשר ימשכו את הלקוחות הפוטנציאליים. זאת ועוד, חשוב לזכור כי קמפיין בפייסבוק הוא לא דבר חד פעמי אלא תהליך מתמשך אשר יש לדאוג לו כל הזמן. מאחר והעולם דינמי ומשתנה, צריך להיות במעקב תמידי, לבדוק אילו דברים מצליחים ואילו פחות, לזהות מגמות ולהבין באיזה אופן ניתן לשפר את הדברים. כלומר, יש לבצע אופטימיזציה וניתוח נתונים שוטף על מנת לבחון האם הקמפיין עובד ומניב פרי.

כמה עולה פרסום בפייסבוק?

לכל בעל עסק יש תקציב מסוים עבור פרסום. על כן, כאשר רוצים לנהל קמפיין, צריך להגדיר מראש מהו הסכום היומי אותו בעל העסק מוכן להוציא לאורך תקופת הקמפיין.

אז, לאור כל מה שנאמר, לפני שאתם פותחים את הפייסבוק וניגשים ליצור את העמוד העסקי לעסק שלכם, זכרו כי התהליך מורכב. נכון, ברחבי האינטרנט יש טיפים איך לפרסם בפייסבוק או מדריך לפרסום בפייסבוק ואם זה לא מספיק יש גם קורס פרסום בפייסבוק שמוצע לאנשים פרטיים. מובן כי ניתן ללמוד רבות ולעשות זאת בצורה עצמאית. אך, התוצאה עלולה להיות בהתאם! בעלי עסקים רבים נכשלים בדיוק במקום הזה ומבזבזים המון כסף וזמן לחינם. כמו כל דבר בעולם העסקים שצריך להיעשות במקצועיות, גם שיווק ופרסום בפייסבוק צריכים להיעשות על ידי אנשים מומחים בעלי ניסיון. אנשי המקצוע יודעים איך לעבוד עם פייסבוק בצורה הטובה ביותר כדי למשוך לעסק שלכם את הלקוחות שאתם משתוקקים אליהם. אנחנו, בבטן מלאה, חברה לשיווק בפייסבוק נשמח לעמוד לרשותכם ולהרים את העסק שלכם הכי גבוה שאפשר.